“නිව්යෝක් නගරයට සිදුවී ඇති ඛේදවාචකය අනාගතයේදී ශ්‍රී ලංකාවටත් සිදුවිය හැකියි”
27 0

Posted by  in Latest News

ගෝලීය උණුසුම ඉහළ යාමත් සමඟ “The Day After Tomorrow”  ප්‍රබන්ධ චිත්‍රපටයේ සිදුවීම් ඇමෙරිකාවේ නිව්යෝක් හා නිව් ජර්සි ආශ්‍රිතව අද සත්‍යයක් වී තිඛෙනවා 

සැන්ඩි චණ්ඩ මාරුතයට ගොදුරුවී සිටින නිව්යෝක් නගර වැසියන් මෙන්ම ඇමෙරිකාවේ බොහෝ ප්‍රාන්ත වල මිලියන 60 කට වැඩි ජනතාවක් ගෝලීය උණුසුම ඉහළ යාමේ ඛේදනීය තත්ත්වයට දැන් මුහුණදී සිටී. මේ තත්ත්වයත් සමඟ ඇමෙරිකාවේ බොහෝ ප්‍රාන්ත වල විදුලිය බිඳවැටීම්ද වාර්තා වේ. විදුලිය නොමැතිකමෙන් අහස උසට නැගි විශාල ගොඩනැගිලි පරිපාලනය කිරීමේ මහත් අපහසුතාවන්ට මේ වනවිට ඔවුන් මුහුණදී ඇත. මෑන්හැඩ්න් නගරය ආශ්‍රිතව නිෂ්පාදනය කළ ප්‍රබන්ධ චිත්‍රපටයක් වන“The Day After Tomorrow” චිත්‍රපටයේ සිදුවීම්, සත්‍ය සිදුවීම් බවට අද වනවිට පත්වෙමින් තිබේ. 

ලෝකයේ රටවල දියුණුව, සංවර්ධනය පදනම්ව අධික වශයෙන් බලශක්තිය පරිභෝජනයට නැඹුරුවීමත් සමඟ ගෝලීය උණුසුම අධික ලෙස ඉහළ යාම, මෙම තත්ත්වයට ප්‍රධානතම හේතුව බව අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මහතා අනාවරණය කරයි. අද වනවිට ලෝක ජනගහනය බිලියන 07 ක් වුවත්, බලශක්තිය පරිභෝජනයේදී එය ලෝක ජනගහනය මෙන් 120 ගුණයක් තරම් ප්‍රමාණයක් බව අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මහතා අවධාරණය කළේ ඊයේ (30) බලශක්ති සංරක්ෂණය පිළිබඳව ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ ප්‍රාදේශීය මහ ලේකම් කාර්යාලයට අනුයුක්ත රාජ්‍ය සේවකයන් දැනුවත් කිරීමේ වැඩසටහනට එක්වෙමිනි. 

අද ලෝක ආර්ථීකයෙන් 80% ක් රඳාපවතින්නේ තෙල්, ගල් අඟ=රු සහ ගෑස් යන පොසිල ඉන්ධන පදනම් කරගෙනය. පොසිල ඉන්ධන භාවිතය වැඩිවීමත් සමඟ ඒවා දැවීමෙන් පිටවන අඳුරු කාබන් හේතුවෙන් ගෝලීය උණුසුම දිනෙන් දින ඉහළ යාමේ ප්‍රවණතාවක් ඇතිවී තිබේ. 1860 කර්මාන්ත විප්ලවය ඇරඹිමත් සමඟ ක්‍රමක්ක්‍රමයෙන් වැඩිවී තිඛෙන ගෝලීය උණුසුම ඉහළ යාම ඉදිරි කාලය තුළදී 1860 ට සාපේක්ෂව අංශක 02 කින් පෘථීවියේ මධ්‍ය උෂ්ණත්වය ඉහළ ගියහොත් මහපොළොව මත ජීවයේ පැවැත්මට තර්ජනයක් එල්ලවන බව අමාත්‍යවරයා සඳහන් කරයි. අද වනවිට අංශක 0.8 කින් එම අගය ඉහළ ගොස් තිබේ. බලාගාර ආශ්‍රයෙන් සහ වාහන, කර්මාන්තශාලා වලින් පිටවන අඳුරු කාබන් ප්‍රමාණය ඉහළ යාමත් සමඟ ඉදිරි දශක 02 ක කාලය ඇතුළත මෙය අංශක 1.5 කින් ඉහළ යාම වළක්වාගත නොහැකි තත්ත්වයකට ලෝකයේ බොහෝ රටවල් අද වනවිටත් පත්වී තිබේ. 

ගෝලීය උෂ්ණත්වය ඉහළ යාමත් සමඟ අධික වශයෙන් පොළොවේ ඇති ජලය වාෂ්පවීමට ලක්වේ. මේ හේතුවෙන් නියඟය ඇතිවන අතර ඉන් අනතුරුව සුළි කුණාටු අකුණු සහිත මහා වර්ෂාවන් වලට මුහුණදීමට සිදුවේ. අපි අද මුහුණදෙන ගංවතුර තත්ත්වයද ඇතිවීමට ප්‍රධානතම හේතුව ගෝලීය උණුසුම ඉහළ යාම බව අමාත්‍ය චම්පික රණවක මහතා පෙන්වාදෙයි. මේ තත්ත්වයන් යටතේ කාලගුණික/ දේශගුණික රටාවන් විටින් විට වෙනස්වීමට ලක්වීමද අර්බුධකාරී තත්ත්වයක් බව අමාත්‍යවරයා සඳහන් කරයි. 

මෙම දරුණු කාලගුණික දේශගුණික ව්‍යසනයන්, සුළි කුණාටු, අකුණු තත්ත්වයන්, මහ වැසි සමඟ ඇතිවන  ගංවතුර මෙන්ම සුනාමි තත්ත්වයන්ද ගෝලීය උණුසුම ඉහළයාමේ අනිසි ප්‍රතිවිපාක ලෙස දුප්පත්, පොහොසත්, සංවර්ධනය වූ සහ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින හෝ සංවර්ධනය නොවූ ඕනෑම රටක ජනතාවකට, ඕනෑම අවස්ථාවකදී මුහුණදීමේ අවදානමක් පවතී. ශ්‍රී ලංකාවේ කොළඹ නගරය හා අවට පහත් බිම් සියල්ලටද පොදුවේ සෑම පළාතකටමද මේ වනවිට එම අවදානමේ පෙර සලකුණු පහළවී ඇතැයි අමාත්‍යවරයා මෙහිදී වැඩිදුරටත් පෙන්වාදුන්නේය. මෙය වැළැක්විය නොහැකි තත්ත්වයක් වුවත්, මිනිස් ක්‍රියාකාරකම් මත පදනම්ව පාලනය කිරීමේ හැකියාවක් තිඛෙන බවද අමාත්‍යවරයා පෙන්වාදෙයි.