රාජ්‍ය සේවකයන්  බලශක්ති සංරක්ෂණය පිළිබඳව දැනුවත් කිරීමේ ජාතික වැඩසටහන ඇරඹේ.
15 0

Posted by  in Latest News

සමාරම්භක උත්සවය ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේදී

 සියළු අමාත්‍යාංශ, පළාත් සභා, රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තු, සංස්ථා සහ ව්‍යවස්ථාපිත මණ්ඩල සඳහා විශේෂ චක්‍රලේඛයක් නිකුත් කෙරේ.

 බලශක්ති සුරක්ෂිත ශ්‍රී ලංකාවක් සඳහා යන ගමනේදී බලශක්ති සංරක්ෂණය සහ කාර්යක්ෂම භාවිතය ඉතා වැදගත් යැයි හඳුනාගනිමින් සියළුම අමාත්‍යාංශ, පළාත් සභා, රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තු,සංස්ථා සහ ව්‍යවස්ථාපිත මණ්ඩලයන්හි සමස්ත රාජ්‍ය සේවකයන්  ඒ පිළිබඳව දැනුවත් කිරීම සඳහා විදුලිබල හා බලශක්ති අමාත්‍යාංශයත්, ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයත් ඒකාබද්ධව විශේෂ වැඩපිළිවෙලක් දියත් කෙරිණ. එහි සමාරම්භක අවස්ථාව විදුලිබල හා බලශක්ති අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මහතාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් ජනාධිපති ලේකම් ලලිත් වීරතුංග සහ විදුලිබල අමාත්‍යාංශ ලේකම් එම්.එම්. සී. ප්‍රදිනාන්දු යන මහත්වරුන්ගේ සහභාගීත්වයෙන් අද (2012.05.11) උදෑසන ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේදී පැවැත්විණ.

 මෙම අවස්ථාවට සහභාගී වූ අමාත්‍ය රණවක මහතා …,

 මේ වනවිට ශ්‍රී ලංකාවේ බලශක්ති ක්ෂේත්‍රය සුවිශාල දියුණුවක් ලබලා තිඛෙනවා. ආසියානු කලාපයේ රටවල් අතරින් පැය 24ම විදුලිය ලබාදෙන එකම රට බවට පත්වෙන්න අද අපට හැකිවෙලා තියෙනවා. මේ වසර අවසන් වීමට ප්‍රථම සැමට සැමවිට විදුලිය යන්න යතාර්ථයක් බවට පත්කරමින් මුළු දිවයිනම විදුලියෙන් ඒකාලෝක කරන්න මේ වනවිට සියල්ල සූදානම්. වර්තමානයේ විදුලි උත්පාදනයෙන් 84%ක්ම සිදුවෙන්නේ ඉන්ධන යොදාගෙන. ඉන්ධන මිල ඉහළයාමේදී විදුලි බිල ඉහළයාම වළක්වන්න අපට බැහැ. අපිට මේ සඳහා ගන්න පුළුවන් එකම පියවර තමයි විදුලි සංරක්ෂණය. මේ වනවිට මේ සම්බන්ධයෙන් අපි පියවර ගෙන තිඛෙනවා. පාසල් සිසුන්, පුද්ගලික අංශයේ සේවක පිරිස් වගේම කුඩා සහ මධ්‍ය පරිමාණ කර්මාන්තකරුවනුත් අපි මේ සඳහා හවුල්කරගෙන තිඛෙනවා. අද ආරම්භ වූ මෙම වැඩසටහන තුළින් රාජ්‍ය අංශයේ දායකත්වයත් මේ සඳහා ලබාගන්නවා. ඉල්ලූමට සරිලන විදුලියක් ලබාදීම අපට ගැටළුවක් නෙමෙයි. අපි කුඩා උනත් හැමෝම එකතු වුනොත් ඒ තුළින් යෝධ ශක්තියක් ගොඩනැගෙනවා. මේ වනවිට මිලියන 20ක් ජංගම දුරකතන තිඛෙනවා. මේ මිලියන 20ම විදුලි සංරක්ෂණයට යොමුවුනොත් වොට් පැය මිලියන 200ක් ඉතිරි කරගන්න පුළුවන්. මේ විදිහට අපි හැමෝම මේ සත්කාර්යයට දායකත්වය සැපයුවොත් මේ විදුලි ගැටළුවට විසඳුම වැඩි ඈතක නොවේයැයි පැවසීය.

වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ අමාත්‍යවරයා ..
මේ වනවිට ලෝක ජනගහනය බිලියන 7ක්. එහෙත්  මානව වර්ගයාගේ පැවැත්ම සහ දෛනික කාර්යයන් සඳහා අවශ්‍ය වන බලශක්තිය පිළිබඳව සැලකීමේදී මෙම ලෝක ජනගහනය මහපොළොවට දැනෙන්නේ 120 ගුණයකින්. මිනිසෙකුට ජීවත්වීමේ ශක්තිය සඳහා කිලෝකැලරි 2000 අවශ්‍යයි. එහෙත් නවීන ලෝකයත් සමග තම කටයුතු සිදුකිරීමේදී  එම පුද්ගලයාටම කිලෝ කැලරි 243.10.3 බලයක් අවශ්‍යයි. මේ සෑම දෙයකින්ම කියවෙන්නේ අනාගත ලෝකය හමුවේ පවතින බලශක්ති අර්බුදයයි. එසේනම් එය නිවැරදිව වටහාගෙන කාර්යක්ෂම ක්‍රමෝපායන් සහ සැකසුරුවම හුරුකර ගතයුතු බව අවධාරණය කළේය.
මෙම අවස්ථාවට සමගාමිව ජනාධිපති ලේකම් ලලිත් වීරතුංග මහතාගේ අත්සනින් යුත් ජාතික විදුලිබල සංරක්ෂණය සහ කාර්යක්ෂම භාවිතය පිළිබඳ විශේෂ චක්‍රලේඛයක්ද නිකුත් කෙරිණ. ඒ අනුව ඉදිරියේදී සියළුම රාජ්‍ය ආයතන විදුලි කළමනාකරණය සඳහා මාණ්ඩලික නිලධාරියෙකු පත්කර ගතයුතු වේ. තම කාර්යාලය තුළ බලශක්ති සංරක්ෂණය සඳහා ක්‍රියාමාර්ග අනුගමනය කිරීමටත්, තම පරිභෝජන අගය 10%කින් හෝ පෙර මිාසයට සාපේක්ෂව අඩුකර ගැනීමට කටයුතු කළයුතු වේ. මේ සම්බන්ධයෙන් වන  අධීක්ෂණ සහාය සහ සම්බන්ධීකරණය, විදුලිබල හා බලශක්ති අමාත්‍යාංශය විසින් ශ්‍රී ලංකා සුනිත්‍ය බලශක්ති අධිකාරිය වෙත පවරා ඇත. ඉදිරියේදී වඩාත් කාර්යක්ෂමව බලශක්ති කළමනාකරණය කල රාජ්‍ය ආයතන හා වගකීම් දැරූ නිලධාරීන් හඳුනාගෙන ඔවුන් ඇගයිමට ලක්කිරීම, වාර්ෂිකව පැවැත්වෙන විදුල්කා ජාතික බලශක්ති සම්මාන උළෙලේදී සිදුකෙරෙනු ඇත. ලෝක බලශක්ති අර්බුදය හමුවේ අපට සිදුකළ හැක්කේ කාර්යක්ෂමතාවය සහ සැකසුරුවමට හුරුවීම බව  මෙම අවස්ථාවට සහභාගී වූ ජනාධිපති ලේකම් ලලිත් වීරතුංග මහතා අවධාරණය කළේය.